Reklamcı nedir yorumlar

Mustafa ŞEN
Bizim İlyas yine yaptı yapacağını. Kitabın adı ve şekli şemali zaten içeride neler olacağının habercisi. Peki, içeride ne var? İçeride bir Makyavel var. Evet, Makyavel. Makyavel siyasal alanda ve siyaset felsefesinde ne yapmışsa, İlyas da reklamcılık alanında ve reklam felsefesinde onu yaptı. Bu, çok açık. Kısaca "the goal justifies the means" cümlesiyle ifade edilen Makyavelizmi bir tarafa bırakırsak; Makyavel, Hükümdar isimli kitabında "gelin ahlaksızlık yapalım, namussuzluk yapalım" demiyor; olanı açıklıyor, ifşa ediyor, vaziyet budur diyor. Olana göre olması gerekeni veya olması gerekene göre olanı yargılamak yerine; arkadaş, "cari olan budur" diyor. İlyas aynı şeyi söylüyor. Makyavel, düşünceleri üzerine siyaset sosyolojisi alanında master tezi yazdığım bir adam. Makyavel ile karşılaştırılmak İlyas`ın hoşuna gider mi bilmiyorum ama bana sorarsanız Makyavel ile İlyas aynı şeyi yaptılar. Ayrıca, İlyas`ın bu çalışması akademik kurumlarda günü gelince hocalar tarafından öğrencilere okuma kitabı olarak verilecek diye düşünüyorum. Hatta ben, bu dönem öğrencilerime Reklamcı Nedir ile Hükümdar arasına karşılaştırma yaptırmayı planladım bile. Sağol İlyas, dehana sağlık; benim sevgili solcu derviş kardeşim.

Ender Emiroğlu
Güzel kitap. Güzelliği trajikomikliğinde. Güzelliği direktliğinde. Güzeliği samimiyetinde. Güzelliği biçiminde. Güzelliği hicvinde.

Kasım Aydın
Reklamcılık gibi şen-şakrak görünen seyirlik bir mevzuyu bu denli derinlikli tartışabilmek, akıl alır şey değil. Hem de tumturaklı "siyaset meydanı" tadında değil, laitifelerle süslü bir ciddiyetle tartışmak. Okuduğum sıkı kitaplar arasına girdi bile.


Toplam 10 sayfa « geri ileri »  
 
Reklamcı nedir yorum    Reklamcı nedir yaz    Reklamcı nedir iletisim  

 
Reklamcı nedir
ilyas başsoy, fayda, reklamcı nedir, ilyas bassoy, emrah ablak