Reklamcı nedir yorumlar

Sarphan Uzunoğlu
"Hadi bir araya gelip, şapkalarımızı önümüze koyalım. Sonra tartışalım" dendiğinde ortaya çıkabilecek bir sonuç bu kitap. Sıradan bir kapitalizm eleştirisi değil, özellikle türk reklamcılığını çok iyi anlatıyor. Ben adıma önsöze bayıldım.

Esin Yavuz
iş hayatının masumiyeti yok eden gücü üzerine etkileyici bir çalışma. ilyas başsoy`u tanıyanların hiç şaşırmayacağı, ama tanımayanların şöyle bir yerinden zıplayacağını düşünüyorum. çünkü kendisiyle öyle ya da böyle yolu kesişenler, sürprizlerine alışkındır. kitabın ilanlarında "komik ve dehşetli bir masumiyeti kaybediş öyküsü" yazmış arkadaşımız, kitabı tamamıyla karşılayan bir cümle bu. aynı nedenle sadece bir reklamcılık kitabı değil de gözleri ışıl ışıl parlayan o akıllı ve iyi niyetli çocukların iş hayatına girince ne hale geldiğini görmek için de okunabilir. bu haliyle fena halde edebidir de. bir de anladığım kadarıyla kişisel gelişim ya da mesleki eğitim kitaplarıyla karıştırmamak gerekir bu kitabı. eğer karıştırılırsa büyük ironi o zaman başlar. kendisini şahsen tanıdığım için bu ironiyi bilinçli olarak kullandığını düşünüyorum. onu, kendisinin çok sevdiğini bildiğim vladimir nabokov`dan bu kitaba uygun bir alıntıyla selamlıyorum; ``bazı kimseler -ben de onlardan biriyim- mutlu sonlardan nefret ederler. kazık yemiş gibi oluruz biz. aslolan, zarara uğramaktır. felaket geliyorum derse gelmelidir. aşağıdaki köye ramak kala duran çığ, yalnızca doğaya değil, ahlaka da aykırı davranmıştır.`` vladimir nabokov-pnin romanından.

Cem TOPRAKLI
Reklamcı olması gerekenlerin zaten bildiği , sadece bu konuda hayallere sahip insanların eğlenmesi için yazılmış ve emrah ablak ın karikatürleriyle süslenmiş ve komik olsaymış daha iyi olurmuş dedirten bir kitap olmuş.


Toplam 10 sayfa « geri ileri »  
 
Reklamcı nedir yorum    Reklamcı nedir yaz    Reklamcı nedir iletisim  

 
Reklamcı nedir
ilyas başsoy, fayda, reklamcı nedir, ilyas bassoy, emrah ablak